Yetiştiriciliği Hakkında Herşey

KUŞKONMAZ

01.

Ne zaman Ekilir?

Kuşkonmaz genellikle ilkbaharın başında ekilir. Toprağın işlenebildiği an, ekim zamanı demektir. Tohumdan ekiyorsanız, tohumlarınızı ilkbahar geç donlarından sonra ekip bitkilere dönüşmeleri için 2 yıl boyunca yetiştireceğinizi unutmayın.

Tohum yerine kuşkonmaz pençesi ile başlamak, özellikle hemen ekilmeye hazır olduğu için popüler ama daha maliyetli bir yöntemdir. Yine, zeminin işlenebileceği an, pençelerinizi toprağa alabilirsiniz.

02.

Nasıl Yetiştirilir?

Kuşkonmaz yatağınızı özenle hazırlayın – bu bitki 15 yıl veya daha uzun süre aynı yerde kalacaktır. Biraz gölgeyi tolere edebilir, ancak tam güneş daha güçlü, sağlıklı bitkiler yetişmesini sağlar, hastalıkları en aza indirmeye yardımcı olur. Kuşkonmaz, ilkbaharda çabuk ısınan ve iyi drene olan daha hafif topraklarda en iyi sonucu verir; durgun su kökleri hızla çürütür.

Kuşkonmazınız için bir dikim yatağı hazırlayın, yükseltilmiş yataklar en iyi sonucu verir, bunu yaparken tüm çok yıllık yabani otları ve kökleri temizleyin. Yataklar arası mesafenin 1,8-2 mt olmasına dikkat edin.

Her bir kuşkonmaz bitkisi ya erkek ya da dişidir. Erkek bitkiler, tohum üretmek için enerji harcamak zorunda olmadıkları için daha hasat edilebilir sürgünler verir. Ana hedefiniz yüksek verim ise, tamamen erkek bir kuşkonmaz çeşidi tercih edin.

Kuşkonmaz ekimini 1 yaşındaki pençelerle başlatmak, tohumla yetiştirilen bitkilere göre 1 yıl daha erken hasat yapma imkanı sağlar. 2 yaşındaki pençe ekimi yapmak daha da iyi bir seçenek olabilir.

Kuşkonmaz pençelerini dikmek için, hazırlanan yatağın ortasından 30 cm genişliğinde ve 25 cm derinliğinde (kumlu toprakta 20 cm) hendekler kazın. Pençelerinizi 20 cm aralıklarla kazdığınız hendeklere ekin.

pençe dikim
03.

Sıcaklık Ne Olmalı?

Toprak sıcaklığı 10 derecenin üzerine çıktığında kuşkonmaz yeni sürgünler vermeye başlayacaktır. Ancak, üretim için en uygun sıcaklık aralığı gündüz 24-30 derece, gece 15-21 derecedir. Bu aralıkta, yetişkin bir bitkinin günde 1 ila 2,5 cm e kadar mızrak yetiştirmesi muhtemeldir.

30 derecenin üzerindeki veya 12 derecenin altındaki sıcaklıklar kök gelişiminin yavaşlamasına ve sürgün üretiminin azalmasına neden olur. Daha yüksek sıcaklıklar ayrıca şekilsiz sürgünlere ve erken yapraklanmaya neden olur. Donmaya yakın veya donma noktasının altındaki sıcaklıklar, renk bozulmasına veya ölmesine neden olabilmektedir.

kuşkonmaz sıcaklık
04.

Nasıl Sulanmalı?

Tohumun kalitesine bağlı olarak değişmekle birlikte kuşkonmaz şaşırtıcı derecede kuraklığa dayanıklıdır. Ancak, en iyi verim için elbette su şarttır. Kuşkonmaz nemli toprağı sevmekle birlikte ıslak koşulları sevmez. Parmağınızı toprağa soktuğunuzda üstteki 2-3 santimde nem hissetmiyorsanız, muhtemelen sulama vakti zamanı gelmiştir.

Çoğu zaman, haftada bir hafif sulama yeterlidir. Kurak koşullarda, her 10-14 günde bir yoğun sulama tavsiye edilir.

Kuşkonmazınızı Yüksek yataklarda büyüyorsanız, damla sulama sistemi doğru bir seçimdir. Bu, bitkilerin üst kısımlarını ıslatmadan toprağı nemli tutmanızı sağlayacaktır. Bu sayede Mantar kaynaklı enfeksiyon riskini azaltmış olacaksınız.

Yerde veya yüksek yataklarda yetiştirdiğiniz kuşkonmazlarınız için malçlama yapmanızı öneririz. Bu, yabancı ot gelişimini azaltacak ve ayrıca toprağı nemli tutacaktır.

kuşkonmaz damlama
05.

Nasıl Toprağa İhtiyaç Var?

İyi drene olan, besin açısından zengin toprak kuşkonmaz verimi için gereklidir. Bu bitki, özellikle fosfor açısından oldukça besleyicidir. Toprağınızın fosfor içeriğini artırmak için biraz fosfat ile birlikte ekimden önce yatağınıza kompostlu inek gübresi veya koymanızı bitkinizin gelişimini hızlandıracaktır.

Önemli bir nokta; kuşkonmaz, pH değeri 6,5 ila 7,0 olan toprağı sever.

Asparagus-in-rows
06.

Nasıl Gübre Verilmeli?

Kuşkonmazın besin ihtiyacını karşılamak için 20-20-20 veya 10-30-10 gibi fosfor ve potasyum içeriği yüksek gübrelerin kullanılması tavsiye edilir.

Sonbaharda, yavaş salınan bir granül gübre kullanın. Malçı geri hareket ettirin ve gübrenizi doğrudan bitkiye veya köklerine koymamaya dikkat ederek gübrenizi toprağın üstüne işleyin. İsterseniz bir veya iki kepçe kompost ekleyebilirsiniz. Ardından malç malzemesini bitkinin etrafına tekrar yerleştirin.

İlkbaharda, süreç benzerdir. Gübrenizi doğrudan yerden yükselen yeni oluşan mızraklara koymamak kaydı ile tekrarlayabilirsiniz. Genelde, ilkbaharda gübreleme kgerekli değildir, ancak daha yaşlı bitkiler için büyüme için ekstra bir destek sağlar.

gübre
07.

Saplar Nasıl Temizlenir?

Kuşkonmaz budaması 2 zamanlı gerçekleşir: 1. hasat sırasında 2. sonbaharda kışa hazırlanırken..

Yaz sona ermeye başladığında kuşkonmaz önce sararmaya, sonra da kahverengiye dönmeye başladığını fark edeceksiniz. Bu tamamen normal bir süreçtir. Bu süreçte bitki kışı geçirebilmek için enerjisini yaprak yerine köklere vermektedir.

Bitki tamamen kahverengiye döndüğünde, toprağın yüzeyindeki artıkları kesin ve atın. Bu işlem bitkiyi ilkbaharda yeni büyümeye açık bırakır. Yabani otların yayılmasını önlemek için malçlamayı ihmal etmeyin ve yabani ot oluşmadığından emin olmak için kış aylarında bitkilerinizi düzenli olarak kontrol edin.

asparagus fern
08.

Nasıl Hasat Edilir ve Saklanır?

Kuşkonmaz mızraklarının geldiğini gördüğünüzde, onları hemen hasat etmek yerine doğru zamanın gelmesini beklemelisiniz.

Kuşkonmazınızı tohumdan yetiştirdiyseniz, bitki ilk yıl tamamen köklerini geliştirecek. Bu süreçte mızrak hasat etmemelisiniz. Benzer şekilde, ikinci yıl da bitki gelişimi içindir yine bu süreçte mızrak hasat etmemelisiniz. Üçüncü yıl ise mızrakları dört hafta boyunca hasat edebilirsiniz. Fakat şunu unutmayın; yeni mızraklar bir kalemin genişliğinden daha ince olduğunda hasadı sonlandırmalısınız. Sonraki yıllarda, sekiz haftaya kadar hasat yapabilirsiniz.

Pençe halinde ektiğiniz kuşkonmazları da, bir yıl beklemeniz gerekmekte. İkinci yıl ise, en fazla iki ila dört hafta hasat edin. Bunu yapmak bitkinin güçlü kalmasını sağlar ve sonraki hasat yıllarınızın verimli geçmesini sağlar.

Kuşkonmaz mızraklarını hasat etmek için bir bıçak kullanın (bu mantar bıçağı gibi bir şey idealdir) ve mızrağı kesin. Mızrakları toprağın hemen üstünden kesmeyi tercih edin. Bu sayede mızrağı kolayca kavrayabilir ve toprak yüzeyinin hemen üzerinde kesmek için bükebilirsiniz.

İdeal olarak, mızraklarınız hasat sırasında 22-28 cm uzunluğunda olmalıdır. İsterseniz daha kısa olduklarında hasat edebilirsiniz, ancak bu şekilde daha az kuşkonmazınız olacağını unutmayın. Mızrakların uçları yayılmaya başlamadan önce onları hasat ettiğinizden emin olun.

Kuşkonmaz mızrağının ucu açılmaya başladıysa lezzeti kaybolmaya başlayacaktır. Bu mızrakları hasat döneminiz boyunca hasat etmelisiniz, fakat ekonomik bir değeri olmadığını unutmayın.

Kuşkonmaz hızla büyüyen bir bitki olduğundan, sezon boyunca her gün veya iki günde bir mızrak toplamanız gerekir. Her hasat ettiğinizde makul büyüklükteki tüm mızrakları seçin ve sekiz haftaya kadar hasadınızın keyfini çıkarın.

Buzdolabında kısa süreli depolamaya ihtiyacınız varsa, taze kuşkonmazınızı demet halinde lastikleyin. Kesilmiş veya kopmuş uçları, içinde 1,5 parmak su bulunan bulunan bir kavanoza yerleştirin. Bir plastik torba ile de kavanoz ve bitkileri sarın. Su bulanıklaşmaya başlarsa suyu değiştirin. Bu şekilde sakladığınız kuşkonmazınız yaklaşık bir hafta dayanır.

kuskonmaz hasat
09.

Zararlıları Nelerdir?

Kuşkonmaza zarar veren haşere türü sınırlıdır fakat zamanında önlem alınmazsa zarar ciddi olabilir.

Sap kurdu genç mızraklara saldırır. Mızrakların kenarı boyunca bir hendek yiyerek mızraklarda zarara neden olabilir.

Toprağınızın sağlıklı bir faydalı nematod popülasyonuna sahip olmasını sağlamak, herhangi bir kesme kurdu potansiyelini ortadan kaldırabilir.

Güveleri de uzak tutmak için sıra örtüsü kullanabilirsiniz.

Kuşkonmaz için en kötü zararlı kuşkonmaz böceğidir. Bu haşere mızraklarda deliklere veya çukurlara neden olur ve bitkilerin yapraklarını çiğneyebilir.

Kuşkonmaz sineği, bitki için başka bir tehdittir. Bu küçük siyah sineğin larvaları, sürgünlerin kenarlarındaki siperleri yer. Fusarium sporlarını taşıdığı bilindiği için potansiyel bir hastalık yayıcıdır. Ticari dikimlerde en yaygın olanı olmakla birlikte, bitkilerinizin üzerinde sıra örtülerinin kullanılması ile önlenebilir. Hasar belirtileri olan tüm yaprakları kesin ve atın. Salgınları önlemek için kışı geçirirken bitki saplarını kesin.

kuskonmaz zararlı
10.

Hastalıkları Nelerdir?

Kuşkonmazlarınızda zarara yol açacak hastalıklardan da bahsetmekte fayda var.

Kuşkonmaz pası en yaygın olanlardan biridir. Bu hastalık hızlı hareket eder. Başlangıçta, yapraklarda ve yapraklarda turuncu lekelenmeye neden olur. Lekelenme paslı kırmızı-turuncu bir renk tonuna döner ve zamanında müdahale edilmezse siyaha döner. Bu bir mantar enfeksiyonudur ve hala kırmızı ila kırmızı-turuncu arasındayken tedavi edilebilir olsa da, siyah form kışlama aşamasıdır; mantarın sporları tamamen gelişmiştir.

Stemphylium mor lekeye neden olur Mızrak üzerindeyse tehlikeli değildir fakat bitki yapraklarına yayılırsa hızla büyük bir sorun haline gelebilir.

Kuşkonmaz bitkileri için en tehlikeli hastalık fusarium kök çürüklüğüdür. Ne yazık ki fusarium toprakta zamanla oluşan bir enfeksiyondur. Şu anda bir tedavi olmadığından, dayanıklı çeşitler dikmek koruma için en iyi seçeneğinizdir. Fusarium kök çürüklüğü belirtileri olan bitkiler derhal imha edilmelidir. Hastalıklı yataklara daha fazla kuşkonmaz dikmemelisiniz. Bu toprak enfeksiyonunun ortadan kalkması üç veya daha fazla yıl sürebilir.

kuskonmaz pasa